  • MPN: PT23060-30
  • Weight: 0.63kg
  • Dimensions: 300.00mm x 275.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT23060-30
  • UPC: 6009515877231
For 50 or more items, click to quote
Saw Blade for Wood Cutting 230mm x 30mm bore x 60T
Benefits:
Write a review
Bad Good
Features:
Applications:
Key Specifications:
  • Diameter: 230 mm - A versatile size for a range of saws, suitable for medium-sized woodworking tasks.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.4 mm - The kerf thickness ensures accurate, clean cuts with minimal material waste, maintaining the blade's durability.
  • Bore Size: 30 mm - The 30 mm bore fits most standard saw arbors, ensuring a secure and stable fit for smooth operation.
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 230mm Ø 30mm 2.4mm 60 ATB 7000rpm
Ex VAT:R 155.65
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..