  • MPN: TCCS0185
  • Weight: 5.40kg
  • Dimensions: 285.00mm x 250.00mm x 250.00mm
  • SKU: TCCS0185
  • UPC: 6009515883751
Portable pendulum cover 1500W circular saw
The 1500W motor provides ample power for efficient cutting for a variety of applications, including woodworking and other DIY projects. Designed to fit a Ø 185mm blade for a decent cutting depth of 60mm at 90°.
Precision and control
Write a review
Bad Good
  • Safety trigger
  • Retractable pendulum cover protection guard
  • Spindle lock button - To lock the spindle when replacing the saw blade
  • Easy accessible carbon brush ports
  • Cut-line guide marks for 0° and 45°.
  • Comfortable grip and handle for added control
  • Quick adjust levers for depth and angle adjustments
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Exploded view:
View the Exploded view:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Download the Instruction manual:
View the Instruction manual:
Download the FAB sheet:
View the FAB sheet:
Description Specification
Max RPM 5500
Max blade Ø 185mm
Max cutting depth at 90° 60mm
Max cutting depth at 45° 45mm
Power output 1500W
Voltage 220-240V (50Hz)
Miter cut adjustment 0 - 48°
Depth of cut adjustment lever 0 - 60mm
Arbor Ø 20mm
Circular Saw Features and Benefits Voltage: 220 - 240 V ~ 50/60 Hz Input power: 1,600 W No-load speed: 5,000 rpm Blade diameter: 185 x 20 mm Adj..
R 2,043.00
Ex VAT:R 1,776.52
Circular Saw Features and Benefits Voltage: 220-240 V ~ 50/60 Hz Input Power: 1,400 W No-load speed: 4,800 rpm Blade diameter: 185 x 20 mm Adjus..
R 1,790.00
Ex VAT:R 1,556.52
FRAGRAM / Edge 1200W Circular Saw / MCOP1315....
METABO / Circular Saw 1500W 66M / KS 66 FS (601066000)For fast and precise cross....