  • MPN: AC241-450-01
  • Weight: 4.92kg
  • Dimensions: 580.00mm x 345.00mm x 130.00mm
  • SKU: AC241-450-01
  • UPC: 6009515892923
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 250 - 450mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,001mm
  • Manufacturer Cat No: 241-450-01
  • Range: 250mm - 450mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 400mm
  • Included: 5 tips and 5 gaskets
Features at a glance
  • Range: 250mm - 450mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 8,356.00
Ex VAT:R 7,266.09
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..