  • MPN: AC241-035-11
  • Weight: 1.10kg
  • Dimensions: 170.00mm x 442.00mm x 442.00mm
  • SKU: AC241-035-11
  • UPC: 6009515860783
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,002mm
  • Manufacturer Cat No: 241-035-11
  • Range: 18 - 35mm
  • Accuracy: ±0.015mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 9 pieces tips and two gaskets
Features at a glance
  • Range: 18 - 35mm
  • Accuracy: ±0.015mm
  • Repeatability: 3µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 4,109.00
Ex VAT:R 3,573.04
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Digital Bore Gauge - 35 - 60mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..