  • MPN: AC241-018-01
  • Weight: 0.92kg
  • Dimensions: 178.00mm x 352.00mm x 352.00mm
  • SKU: AC241-018-01
  • UPC: 6009515860776
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,001mm
  • Manufacturer Cat No: 241-018-01
  • Range: 6mm - 10mm
  • Accuracy: ±0.005mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 105mm
  • Included: 9 pieces tips and two gaskets
Features at a glance
  • Range: 6mm - 10mm
  • Accuracy: ±0.005mm
  • Repeatability: 2µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 5,727.00
Ex VAT:R 4,980.00
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 3,880.00
Ex VAT:R 3,373.91
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
Digital Bore Gauge - 35 - 60mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..