  • MPN: DT10115-1
  • Weight: 0.12kg
  • Dimensions: 128.00mm x 2.00mm x 2.00mm
  • SKU: DT10115-1
  • UPC: 6009515815370
For 30 or more items, click to quote
Continuous rim diamond blade
Diameter: ø115mm
Bore: ø22.23mm
Max rpm: 13,300 rpm
Use: Marble, granite, porcelain & ceramic tiles.
Why use water?
Write a review
Bad Good
Diamond blade tips
  • Make multiple shallow cuts instead of a single deep cut.
  • Do not side grind a cutting blade.
  • Wet cutting will extend the life of the blade
  • Select the correct blade for the material.
Specifications
Order number Diameter Bore Style
DT10115-1 115mm 22.23mm Continuous
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Continious Rim Diamond blade 230mm PROFESSIONAL For cutting ceramic tiles and natural stone slabs Professional Series Diamond Blade with Continuo..
R 222.00
Ex VAT:R 193.04
Diamond blade TYPE: Sintered and continuous DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,300 USE: Brick, concrete, cement block, gran..
R 52.00
Ex VAT:R 45.22
Continious Rim Diamond blade 180mm PROFESSIONAL For cutting ceramic tiles and natural stone slabs Professional Series Diamond Blade with Continuo..
Continious Rim Diamond blade 200mm PROFESSIONAL For cutting ceramic tiles and natural stone slabs Professional Series Diamond Blade with Continuo..
Continuous Rim Diamond blade 180mm PROFESSIONAL For cutting ceramic tiles and natural stone slabs Professional Series Diamond Blade with Continuo..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;115mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 13,300 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic ..
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
Continuous rim diamond blade     Diameter: &o/;230mm Bore: &o/;22.23mm Max rpm: 6,600 rpm Use: Marble, granite, porcelain & ceramic t..
D-TECH Diamond Blade Continuous Rim 115x22.23mm Ceramic/marble
Out Of Stock