  • MPN: TCCT78400-100B
  • Weight: 0.48kg
  • Dimensions: 530.00mm x 160.00mm x 40.00mm
  • SKU: TCCT78400-100B
  • UPC: 6009515898649
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 7.6MM X 400MM BLACK 100PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 7.6mm x 400mm
Material Nylon PA66
Colour Black
Tensile Strength 540N/120LB/55KGS
Barcode 6009515898649
Flammability UL94V-2
Packing 100 pcs per pack
TORK CRAFT Nylon Cable Ties 7.6mm X 400mm Black 50pc
Out Of Stock
CABLE TIES BLACK 390mm*7.8mm PACK 50 T120R....
R 198.00
Ex VAT:R 172.17
Nylon Cable Ties 7.6mm X 400mm Black 25pc
Out Of Stock
R 44.00
Ex VAT:R 38.26
TORK CRAFT Nylon Cable Ties 7.6mm X 400mm Black 10pc
CABLE TIES BLACK 7.2MM X 400MM PKT 100 PLUGON....
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..