  • MPN: TCCT78400-25B
  • Weight: 0.13kg
  • Dimensions: 500.00mm x 95.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCT78400-25B
  • UPC: 6009515902377
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 7.6MM X 400MM BLACK 25PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Specifications
Width x Length 7.6mm x 400mm
Material Nylon PA66
Colour Black
Tensile Strength 540N/120LB/55KGS
Barcode 6009515902377
Flammability UL94V-2
Packing 25 pcs per pack
TORK CRAFT Nylon Cable Ties 7.6mm X 400mm Black 10pc
Out Of Stock
CABLE TIES BLACK 390mm*7.8mm PACK 50 T120R....
R 198.00
Ex VAT:R 172.17
TORK CRAFT Nylon Cable Ties 7.6mm X 400mm Black 100pc
Out Of Stock
TORK CRAFT Nylon Cable Ties 7.6mm X 400mm Black 50pc
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..