  • MPN: TC12VABC-01
  • Weight: 0.20kg
  • Dimensions: 125.00mm x 85.00mm x 64.00mm
  • SKU: TC12VABC-01
  • UPC: 6009515899462
Battery Charger
Input Voltage: 12V DC
Output Voltage: 20V - 2.3A
This Tork Craft Battery Charger is designed specifically for 20V batteries. It features a standard 12V car charger port, allowing you to conveniently charge your batteries from a variety of power sources. With a charging current of 2.3A and a cable length of 0.8 meters, it offers efficient and flexible charging options.
Application:
  • Compatible will all Tork Craft 20V cordless tool batteries.
  • Charging power tools direct from the 12V vehicle outlet.
Write a review
Bad Good
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Instruction manual:
View the Instruction manual:
Assembly
Description Specification
Packaging Type Cardboard Colour Box
Material Body: Plastic
Finish Black plastic
Package Dimensions 127(L) x 86(W) x 64(H)mm
Package Weight 195g
Charger Weight 133g
Cable Length 0.8m
Input Voltage 12V DC
Output Voltage 20V - 2.3A
Battery charging time
  • 2000 mAh battery: approx. 60 min
  • 4000 mAh battery: approx. 120 min
  • 6000 mAh battery: approx. 180 min
12V standard car charger port
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....