  • MPN: TCMD0035WO
  • Weight: 15.20kg
  • Dimensions: 510.00mm x 168.00mm x 435.00mm
  • SKU: TCMD0035WO
  • UPC: 6009515869885
For 5 or more items, click to quote
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N
The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electromagnet) with a maximum core drill capacity of 35mm.
Features:
  • Soft start motor
  • Torque control
  • High efficiency and light weight
  • Cooling and lubrication integrated
  • With overload protection
  • Strong dual coil magnet
  • Integrated slide and gearbox provides
  • Auto adjusted feed speed according to the load high accuracy and minimal vibration
  • Horizontal level, side face and top face drilling
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specifications
Rated voltage & frequency 220V-240V @ 50-60 Hz
Cable length 2.5m
Core drill capacity Ø 35mm
Rated imput power 1600W
No-Load speed 810 rpm
Maximum magnetic attraction 16000N
Cutting depth 35mm
Stroke 210mm
Magnet Dimensions 166(L) x 80(W) x 50(H) mm
MICRO-TEC / Magnetic Base Drilling Machine 35mm / MB355..
R 12,765.00
Ex VAT:R 11,100.00
35mm MAGNETIC BASE DRILL 14800N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electroma..
R 15,018.00
Ex VAT:R 13,059.13
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet with a max..
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a permanent magnet with a maximum co..