  • MPN: TCP18040-30
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 242.00mm x 40.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18040-30
  • UPC: 6009515823399
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 180 X 40T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 180mm diameter blade Provides substantial cutting depth while remaining manageable in many job-site saws.
Extra Information
  • Suitable for circular saws with 180mm blade capacity; verify the bore size and maximum RPM before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP18040-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter180mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm / 20mm / 16mm