  • MPN: TCP18040-30
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 242.00mm x 40.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18040-30
  • UPC: 6009515823399
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 180 X 40T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 180mm diameter blade Provides substantial cutting depth while remaining manageable in many job-site saws.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Suitable for circular saws with 180mm blade capacity; verify the bore size and maximum RPM before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP18040-30
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter180mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30mm / 20mm / 16mm
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard, wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting or adjusting the blade.
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..