  • MPN: AC111-006-12
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 255.00mm x 100.00mm x 50.00mm
  • SKU: AC111-006-12
  • UPC: 6009515862596
For 10 or more items, click to quote
Digital Caliper 150 mm
SERIES 111-12
Manufacturer Cat No: 111-006-12
Range: 0 mm - 150 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,03 mm
Electronic caliper with digital output
Workshop electronic caliper with measuring range of 0 -150mm | 6' and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. It fully meets the DIN862 standard and equipped with a data output socket for recording measurements by computer.
Made of stainless steel.
Applications:
  • Woodworking and DIY: Used to measure materials and components for precise cutting or fitting.
Advantages:
  • High Precision: Typically offers an accuracy of ±0.03 mm, making it suitable for precision tasks.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch
  • Data output (cable code:100-11or 100-12)
  • Automatic power on/off
  • Meet DIN862 Standard
  • Made of stainless steel
How to use:
  1. Position the Jaws: The user moves the jaws of the caliper to fit the object being measured.
Uses:
  • Depth Measurement: The depth rod is used to measure the depth of holes or recesses.
  • Step Measurement: Measures the height difference between two surfaces.
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0 - 150 mm | 0 - 6'
The length of the jaws h: 40 mm
Resolution: 0,01 mm / 0.0005'
Accuracy: ± 0,03 mm
Dimension L: 236 mm
Dimension a: 21 mm
Dimension b: 16 mm
Dimension c: 16 mm
Standard: DIN862
ABS function NO
Automatic shutdown: YES
mm / inch switch: YES
Off / On button: YES
Data output: YES
Lock type: screw
Body material: stainless steel
Included: caliper,
2 batteries,
plastic case.
Digital Caliper 300 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-012-12 Range: 0 mm - 300 mm Resolution: 0,01 mm o..
R 1,658.00
Ex VAT:R 1,441.74
Digital Caliper 300 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-012-11 Range: 0 mm - 300 mm | 0 in - 12 in Resoluti..
R 2,652.00
Ex VAT:R 2,306.09
Digital Caliper 150 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-006-11 Range: 0 mm - 150 mm | 0 in - 6 in Resolution: 0,01 ..
Digital Caliper 200 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-008-11 Range: 0 mm - 200 mm | 0 in - 8 in Resolution: 0,01 ..
Coolant Proof Digital Caliper 200 mm SERIES 112-12 Manufacturer Cat No: 112-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolut..
Digital Caliper 200 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolution: 0,01 mm o..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..