  • MPN: AC241-035-11
  • Weight: 1.10kg
  • Dimensions: 170.00mm x 442.00mm x 442.00mm
  • SKU: AC241-035-11
  • UPC: 6009515860783
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,002mm
  • Manufacturer Cat No: 241-035-11
  • Range: 18 - 35mm
  • Accuracy: ±0.015mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 9 pieces tips and two gaskets
Applications
  • Quality Control: Ensuring that machined bores meet specified tolerances.
  • Inspection: Verifying the internal dimensions of components.
  • Machining: Checking bores during the machining process to ensure accuracy and consistency.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 18 - 35mm
  • Accuracy: ±0.015mm
  • Repeatability: 3µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 3,880.00
Ex VAT:R 3,373.91
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
Digital Bore Gauge - 35 - 60mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 25.4mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 12.7mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Ultrasonic Thickness Gauge range 0.8 - 300mm ST200 An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the thickness of ..
Ultrasonic Thickness Gauge Model ST100A range 1.2 - 225mm ST100A An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the..