  • MPN: ALP6180115
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 142.00mm x 11.50mm x 11.50mm
  • SKU: ALP6180115
  • UPC: 9002741208869
For 30 or more items, click to quote
// SPRINT MASTER HSS JOBBER DRILLS
DIN 338 RN
Sprint Master - ø 11,5 mm tough precision jobber drill bit
Pouch | Wallet packaging:  Qty 1 drill bit
MASTER OF VERSATILITY
Range of application:
Strengths
  • 30% faster
  • 3 times longer service life
  • Sharp cutting edges even with larger diameters little feed pressure is required
  • Very high elasticity and greatest toughness with optimum cutting performance
  • High fracture resistance even with smaller diameters low risk of breakage due to high elasticity
  • Optimum drilling performance even in unfavourable working conditions
Bad Good
Alpen 951 series drill bit features
DIN 338 RN
Grind
ALP6180115 11,5 mm 142 mm 94 mm 118°
Alpen 951 series specifications
Alpen Sprint Master drill bits
HSS EXTRA LONG SERIES DRILLS FOR METAL HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 3 mm &O/; Range of application: High efficiency drills for extre..
R 312.00
Ex VAT:R 271.30
HSS EXTRA LONG SERIES DRILLS FOR METAL HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 3,5 mm &O/; Range of application: High efficiency drills for ext..
R 314.00
Ex VAT:R 273.04
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..