  • MPN: AC291-010-11
  • Weight: 0.59kg
  • Dimensions: 240.00mm x 137.00mm x 50.00mm
  • SKU: AC291-010-11
  • UPC: 6009515893033
For 3 or more items, click to quote
Dial Depth Gauge - 10mm Range | Stainless steel base - 63mm x 17mm
SERIES 291
  • Manufacturer Cat No: 291-010-11
  • Graduation: 0.01mm
  • Indicator travel: 10mm
  • Accuracy: ±0.03mm
  • Stainless steel base: 63mm x 17mm
  • Included: With needle and ball styli
Applications
Write a review
Bad Good
Usage Procedure
Advantages of a Dial Depth Gauge
Technical Specifications
  • Graduation: 0.01mm
  • Indicator travel: 10mm
  • Accuracy: ±0.03mm
ACCUD Dial Depth Guage 300mm 0.01mm Grad. 101.5x 17mm Base
Out Of Stock
Dial Depth Gauge - 300mm Range | Stainless steel base - 101.5mm x 17mm SERIES 292 A dial depth gauge is a precision measuring ..
R 1,672.00
Ex VAT:R 1,453.91
Vernier Hook Depth Gage 0-300mm 0.02mm
Out Of Stock
R 2,385.00
Ex VAT:R 2,073.91
Digital Depth Caliper With Holes 0-300mm/0-12\'0.01mm/0.0005\'
ACCUD Dial Depth Guage 300mm 0.01mm Grad. 63x 17mm Base
Dial Depth Gauge - 300mm Range | Stainless steel base - 63mm x 17mm SERIES 292 A dial depth gauge is a precision measuring ins..
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..