  • MPN: AC292-300-12
  • Weight: 0.71kg
  • Dimensions: 240.00mm x 130.00mm x 50.00mm
  • SKU: AC292-300-12
  • UPC: 6009515893057
For 3 or more items, click to quote
Dial Depth Gauge - 300mm Range | Stainless steel base - 101.5mm x 17mm
SERIES 292
  • Manufacturer Cat No: 292-300-12
  • Graduation: 0.01mm
  • Indicator travel: 30mm
  • Accuracy: ±0.03mm
  • Stainless steel base: 101.5mm x 17mm
  • Extension rod: 25mm (1pc), 50mm (1pc), 75mm (1pc),100mm (1pc)
  • Included: With needle and ball styli
Applications
Write a review
Bad Good
Usage Procedure
Advantages of a Dial Depth Gauge
Technical Specifications
  • Graduation: 0.01mm
  • Indicator travel: 30mm
  • Accuracy: ±0.03mm
Vernier Hook Depth Gage 0-300mm 0.02mm
Out Of Stock
R 2,385.00
Ex VAT:R 2,073.91
Digital Depth Caliper With Holes 0-300mm/0-12\'0.01mm/0.0005\'
Out Of Stock
R 6,328.00
Ex VAT:R 5,502.61
ACCUD Dial Depth Guage 300mm 0.01mm Grad. 63x 17mm Base
Dial Depth Gauge - 300mm Range | Stainless steel base - 63mm x 17mm SERIES 292 A dial depth gauge is a precision measuring ins..
Dial Depth Gauge - 10mm Range | Stainless steel base - 63mm x 17mm SERIES 291 A dial depth gauge is a precision measuring inst..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
ACCUD Usb Interface Box
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..