  • MPN: TCWB115-2B
  • Weight: 1.42kg
  • Dimensions: 80.00mm x 120.00mm x 120.00mm
  • SKU: TCWB115-2B
  • UPC: 6009515866945
For 30 or more items, click to quote
WIRE CUP BRUSH TWISTED BEVEL PLAIN 115MMXM14 BULK
Write a review
Bad Good
Features
  • 115 mm cup diameter with M14 thread — fits standard 115 mm / 125 mm angle grinders.
Benefits
Extra Information
  • Ensure proper tool compatibility — check grinder size, guard clearance and RPM to match brush specifications (115 mm diameter, M14 thread, max 12 500 RPM). :contentReference[oaicite:5]{index=5}
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCWB115-2B
Product TypeTwisted Bevel Wire Cup Brush (115 mm, M14)
Cup Diameter115 mm
Mount / Arbor ThreadM14 x 2
Wire MaterialSteel (Twisted Wire / Twist Knot)
Max Rated Speed12 500 RPM
Recommended ToolAngle grinder (115 mm – 125 mm size) with appropriate guard and M14 arbor mount
Safety
  • Use gloves and protective clothing to guard against sparks, sharp edges or stray wire fragments.
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 47.00
Ex VAT:R 40.87
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..