  • MPN: TCDB1110230-2
  • Weight: 0.63kg
  • Dimensions: 280.00mm x 260.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCDB1110230-2
  • UPC: 6009675084036
For 30 or more items, click to quote
Continious Rim Diamond blade 230mm
PROFESSIONAL
For cutting ceramic tiles and natural stone slabs
Professional Series Diamond Blade with Continuous Rim (non-segmented) for cutting ceramic tiles and natural stone slabs. 25.4mm bore size.
  • Water significantly cools down the blade, allowing for longer service life
  • It flushes out any debris to lessen friction in the cutting zone
Write a review
Bad Good
Diamond blade TYPE: Sintered and continuous DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,300 USE: Brick, concrete, cement block, gran..
Ex VAT:R 2,634.78
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..