  • MPN: TCCH28030
  • Weight: 0.50kg
  • Dimensions: 355.00mm x 45.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCH28030
  • UPC: 6009515814007
For 30 or more items, click to quote
Flat Chisel
Diameter: 18mm
Length: 280mm
Blade Length: 25mm
Application:
  • Contractor
  • Construction
  • Industrial
  • Demolitions
  • Strip tiles, breaking building materials and shaping.
Write a review
Bad Good
Features
  • Sharp point for precise chiseling.
  • Flat point for chiseling and stripping of wall/floor tiles, plaster, etc.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Materials 40CR Alloy steel
Diameter 18mm
Length 280mm
Blade Length 25mm