  • MPN: TCMD0035QE
  • Weight: 20.96kg
  • Dimensions: 360.00mm x 270.00mm x 445.00mm
  • SKU: TCMD0035QE
  • UPC: 6009515871024
For 5 or more items, click to quote
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N
The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet with a maximum core drill capacity of 35mm.
Features:
  • Soft start motor
  • Auto stop after return
  • Strong dual coil magnet
  • With overload protection
  • High efficiency and light weight
  • Fully automatic drilling and return
  • Cooling and lubrication integrated
  • Auto adjusted feed speed according to the load
  • Integrated slide and gearbox provides high accuracy and minimal vibration
  • Horizontal level, side face and top face drilling
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specifications
Rated voltage & frequency 220V-240V @ 50-60 Hz
Cable length 2.5m
Core drill capacity Ø 35mm
Twist drill capacity Ø 13mm
Rated imput power 1600W
No-Load speed 810 rpm
Maximum magnetic attraction 16000N
Cutting depth 30mm
Stroke 210mm
Magnet Dimensions 230(L) x 160(W) x 72(H) mm
Tork Craft Power Tools
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electroma..
R 12,649.00
Ex VAT:R 10,999.13
35mm MAGNETIC BASE DRILL 14800N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electroma..
R 15,018.00
Ex VAT:R 13,059.13
MICRO-TEC / Magnetic Base Drilling Machine 35mm / MB355..
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a permanent magnet with a maximum co..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..