  • MPN: TCMD0035PM
  • Weight: 19.92kg
  • Dimensions: 360.00mm x 270.00mm x 445.00mm
  • SKU: TCMD0035PM
  • UPC: 6009515871017
For 5 or more items, click to quote
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N
The magnetic base drill is fitted on a permanent magnet with a maximum core drill capacity of 35mm. The speed is adjustable electronically between 100-810 rpm.
Features:
  • Torque Control
  • Soft start motor
  • Overload protection
  • Strong permanent magnet
  • High efficiency and light weight
  • Cooling and lubrication integrated
  • Integrated slide and gearbox provides high accuracy and minimal vibration
  • Horizontal level, side face and top face drilling
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specifications
Rated voltage & frequency 220V-240V @ 50-60 Hz
Cable length 2.5m
Core drill capacity Ø 35mm
Twist drill capacity Ø 13mm
Rated imput power 1600W
No-Load speed 100-810 rpm variable
Maximum magnetic attraction 16000N
Cutting depth 35mm
Stroke 210mm
Magnet Dimensions 166(L) x 80(W) x 50(H) mm
Tork Craft Power Tools
35mm MAGNETIC BASE DRILL 14800N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electroma..
R 15,018.00
Ex VAT:R 13,059.13
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet (electroma..
R 12,649.00
Ex VAT:R 10,999.13
35mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet with a max..
MICRO-TEC / Magnetic Base Drilling Machine 35mm / MB355..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..