  • MPN: DTRT0018
  • Weight: 0.62kg
  • Dimensions: 375.00mm x 41.00mm x 38.00mm
  • SKU: DTRT0018
  • UPC: 6009515901707
For 10 or more items, click to quote
Roughening Tool SDS Max M16 Rod 18mm Hole
Application
Write a review
Bad Good
General Questions
What are chemical anchors?
What are the main types of chemical anchors?
What is the difference between Polyester and Vinylester chemical anchors?
What are the different size cartridges on offer?
Can I return the chemicals after purchasing them?
The Dynamic
What are the advantages of polyester chemical anchors?
What are the limitations of the Dynamic?
In what applications is the Dynamic typically used?
Does the Dynamic have ETA Approvals?
The Dominator
What are the advantages of Vinylester chemical anchors?
In what applications is the Dominator typically used?
Does the Dominator have ETA Approvals?
What are dry, wet and flooded holes?
Dry hole: this a hole in which an anchor is installed in non-existent humidity conditions.
What are mixing nozzles and what are they used for?
How many tubes come in a box?
The Dynamic 300ml, the Dominator 300ml and the Dominator 420ml all come in boxes of 12 units.
Installation and Usage
How do you install chemical anchors?
  1. Drill the Hole: Use the specified diameter and depth according to the anchor's requirements.
  2. Clean the Hole: Remove all dust and debris using a brush and blower.
How long does I have to work with the two chemicals and how long does it take to cure?
**Resin Temp must be at least 20°C
Base material Temperature -10°C** -5°C** 5°C 15°C 25°C 35°C
Gel Working Time 50' 40' 20' 9' 5' 3'
Curing Time Dry Concrete 240' 180' 90' 60' 30' 20'
Curing Time Wet Concrete x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 x 2
Can chemical anchors be used in wet conditions?
What is the shelf life of the Dynamic and Dominator?
Are there any safety precautions when using chemical anchors?
How do I store the cartridges?
6.0MM PORCELAIN & CONCRETE C PROTECTOR DRILL BIT SET TILE....
5.0MM PORCELAIN & CONCRETE C PROTECTOR DRILL BIT SET TILE....
10.0MM PORCELAIN & CONCRETE C PROTECTOR DRILL BIT SET TILE....
8.0MM PORCELAIN & CONCRETE C PROTECTOR DRILL BIT SET TILE....
D-TECH Chalk Refill 113g Red For Chalk Line Reel
-23 %
CHALK REFILL 113G RED FOR CHALK LINE REEL....
R 31.63 R 41.00
D-TECH Chalk Line 30m Reel Abs Shell Red Powder H/duty
-29 %
CHALK LINE 30M REEL ABS SHELL RED POWDER H/DUTY....
R 113.56 R 160.00
SPIRIT LEVEL BOX TYPE 2PC 400MM DTSL0040B & 900MM DTSL0090B....
D-TECH Chalk Refill 113g Blue For Chalk Line Reel
-23 %
CHALK REFILL 113G BLUE FOR CHALK LINE REEL....
CUTTING DISC INDUSTRIAL METAL 115 x 1.0 x 22.2 MM 600PC....
CUTTING DISC INDUSTRIAL METAL 230 x 1.8 x 22.2 MM 100PC....