  • MPN: CL FCG50-200
  • Weight: 0.38kg
  • Dimensions: 265.00mm x 80.00mm x 20.00mm
  • SKU: CL FCG50-200
  • UPC: 6009515810238
For 30 or more items, click to quote
F-type clamp
Clamping length: 200mm
Throat: 50mm
Rail: Steel
Jaws: Malleable cast iron
Spindle: Steel
Handle: Wood
Application:
Use in woodworking:
  • Wood assembly and joinery (screws, glue, biscuits).
  • Clamping down edging to board material.
Use in metalworking:
  • Holding pieces together for welding.
  • Holding and aligning pieces together for drilling and bolting.
Other uses:
  • Securing workpieces to a bench or a template.
Features:
  • Non-marking pressure pads to prevent surface damage.
  • All steel construction ensures durability and added strength.
  • Wooden handle for added grip.
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
F-type clamp Clamping length: 2000mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
R 1,117.00
Ex VAT:R 971.30
TORK CRAFT Clamp German F-type 120 X 400mm
Out Of Stock
F-type clamp Clamping length: 400mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
R 419.00
Ex VAT:R 364.35
F-type clamp Clamping length: 1500mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
F-type clamp Clamping length: 300mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
F-type clamp Clamping length: 1000mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
F-type clamp Clamping length: 1200mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..