  • MPN: CL FCG120-1500
  • Weight: 3.49kg
  • Dimensions: 1,596.00mm x 185.00mm x 30.00mm
  • SKU: CL FCG120-1500
  • UPC: 6009515810337
For 20 or more items, click to quote
F-type clamp
Clamping length: 1500mm
Throat: 120mm
Rail: Steel
Jaws: Malleable cast iron
Spindle: Steel
Handle: Wood
Application:
Use in woodworking:
  • Wood assembly and joinery (screws, glue, biscuits).
  • Clamping down edging to board material.
Use in metalworking:
  • Holding pieces together for welding.
  • Holding and aligning pieces together for drilling and bolting.
Other uses:
  • Securing workpieces to a bench or a template.
Features:
  • Non-marking pressure pads to prevent surface damage.
  • All steel construction ensures durability and added strength.
  • Wooden handle for added grip.
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
F-type clamp Clamping length: 1200mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
R 652.00
Ex VAT:R 566.96
F-type clamp Clamping length: 1000mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
R 605.00
Ex VAT:R 526.09
F-type clamp Clamping length: 300mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
F-type clamp Clamping length: 500mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
F-type clamp Clamping length: 2000mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applic..
TORK CRAFT Clamp German F-type 120 X 400mm
Out Of Stock
F-type clamp Clamping length: 400mm Throat: 120mm Rail: Steel Jaws: Malleable cast iron Spindle: Steel Handle: Wood Applica..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..