  • MPN: TC582170
  • Weight: 0.18kg
  • Dimensions: 210.00mm x 70.00mm x 18.00mm
  • SKU: TC582170
  • UPC: 6009515854539
For 30 or more items, click to quote
Bent Internal Circlip Pliers
Length: 170mm
Application:
  • Installation and removal of circlip pliers.
  • Automotive
  • Contractor
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Anti-slip grip handles for increased workability.
  • Hardened pins for durability.
  • Spring allows for automatic open/close of jaws.
  • Ergonomic rubber grip provides comfort and reduces user fatigue.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging Card
Material Body: Carbon Steel (C45)
Handle: Rubber
Package Dimensions 220(L) x 18(H) x 110mm(W)
Package Weight 154g
Tool Dimensions 170(L) x 10(H) x 110mm(W)
Tool Weight 145g
Plier Length 170mm (7")
Pin Diameter Ø1.5mm
90° Elbow Length 18mm
Jaw Length 31mm
Max Jaw Opening 28mm
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 47.00
Ex VAT:R 40.87
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 63.00
Ex VAT:R 54.78
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..