  • MPN: BKP40010
  • Weight: 0.15kg
  • Dimensions: 470.00mm x 58.00mm x 20.00mm
  • SKU: BKP40010
  • UPC: 6009515823917
For 30 or more items, click to quote
4 flute wood boring bit
Diameter: Ø10.0mm
Overall length: 400mm
Shank: 6.35mm hex for quick change
Application:
Use the 4 flute boring bit to drill into wood/timber.
Benefits:
  • The drill spurs have 4 cutting edges that leaves a cleaner and more precise bored hole.
  • The shank can be clamped into a 6.35mm quick change chuck or a standard 3 jaw chuck. It also prevents slipping in a chuck.
  • The edges of the bit have been hardened and remains sharper for longer.
  • The flutes are designed to have excellent chip/shaving clearance.
  • 4 cutting edges means faster cutting and more durability.
CAUTION:
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;18.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
R 132.00
Ex VAT:R 114.78
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;16.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
R 118.00
Ex VAT:R 102.61
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;12.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;13.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;10.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..
4 flute wood boring bit Diameter: &O/;14.0mm Overall length: 165mm Shank: 6.35mm hex for quick change Application: Use the 4 flute boring bit..