  • MPN: TCP30096AL
  • Weight: 1.20kg
  • Dimensions: 36.50mm x 35.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP30096AL
  • UPC: 6009675081172
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR ALUM 300 X 96T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 300 mm diameter, 96T configuration delivers ultra-fine cut quality and minimal edge marks.
  • Tungsten carbide tipped (TCT) teeth for superior durability and reduced blade change frequency.
  • Multi-bore compatibility with spacers includes spacers for 30 mm bore, 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm arbors.
Benefits
Extra Information
  • Specifically designed for use on table saws, mitre saws and radial arm saws that accept 300 mm blades and 30 mm bore (with reducers to 25.4 mm / 20mm / 16mm).
  • Spacers included: 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm to reduce the standard 30 mm bore for compatibility.
BrandTork Craft
Cat No.TCP30096AL
Product TypeContractor TCT circular saw blade for aluminium & board materials
Blade diameter300 mm
Teeth96T
Bore size30 mm (reductions to 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm)
KerfApproximately 2.2 mm (board description)
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), fine-cross-cut profile for aluminium/board finish
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection whenever using a circular saw or power tool.
  • Disconnect the saw from the power source before fitting or adjusting the blade and spacers.
  • Never exceed the rated maximum speed of the blade or the machine; always check both before use.
TORK CRAFT Blade Tct Euro Tip Alum 230 X 60 30-16mm Profesional
-60 %
BLADE TCT EURO TIP ALUM 230 X 60 30-16MM PROFESIONAL....
R 380.94 R 952.00
Ex VAT:R 331.25
R 2,113.00
Ex VAT:R 1,837.39
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
R 48.00
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..