  • MPN: TCP31596AL
  • Weight: 1.54kg
  • Dimensions: 330.00mm x 330.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP31596AL
  • UPC: 6009515809508
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR ALUM 315 X 96T 30/1/20/16 ALUMINIUM CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 315 mm diameter, 96-tooth configuration ultra-fine profile for premium edge quality.
  • Multi-bore compatibility with spacers includes spacers for 30 mm, 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm arbors.
  • Contractor-quality construction robust blade design suited for demanding site or workshop use.
Benefits
  • Extended blade life: TCT teeth remain sharp longer, reducing downtime and replacement frequency.
Extra Information
  • Suitable for table saws, mitre saws and radial arm saws that accept 315 mm blades.
  • Spacers included: 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm to match different arbor sizes.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP31596AL
Product TypeContractor TCT circular saw blade (for aluminium & boards)
Blade diameter315 mm
Teeth96 T
Bore size30 mm (with 25.4 mm (1″), 20 mm and 16 mm spacers)
KerfApprox. 2.2 mm (board/laminate description)
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), fine-cross-cut profile for aluminium/board finish
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection when operating saw blades.
  • Disconnect the machine from power before installing or adjusting the blade and spacers.
  • Ensure the correct spacer fits the arbor and the blade is firmly clamped between flanges.
  • Never exceed the rated RPM of the blade or the machine.
BLADE CONTRACTOR ALUM 190 X 60T 30/20/16 CIRCULAR SAW TCT....
R 260.00
Ex VAT:R 226.09
TORK CRAFT Blade Tct Euro Tip Alum 230 X 60 30-16mm Profesional
-60 %
BLADE TCT EURO TIP ALUM 230 X 60 30-16MM PROFESIONAL....
R 380.94 R 952.00
Ex VAT:R 331.25
R 3,030.00
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..