  • MPN: TCP30080
  • Weight: 1.30kg
  • Dimensions: 365.00mm x 355.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP30080
  • UPC: 6009675081165
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 300 X 80T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 300mm diameter, 80T configuration high tooth count for fine, smooth cuts in wood and board materials.
  • Multi-bore system with spacers supplied with spacers for 30mm, 25.4mm (1'), 20mm and 16mm arbors to match common saws.
Extra Information
  • Designed for use on table saws, mitre saws and compatible radial arm saws that accept 300mm blades.
  • Spacers included: 1 inch (25.4mm), 20mm and 16mm to adapt the standard 30mm bore to common arbor sizes.
BrandTork Craft
Cat No.TCP30080
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter300mm
Teeth80T
Bore size30mm (with 25.4mm (1'), 20mm and 16mm spacers)
KerfApproximately 3.2mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), fine cross-cut profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection whenever you use a circular saw or power tool.
  • Never exceed the maximum speed rating of the blade or your saw; check both before use.
R 64.00
Ex VAT:R 55.65
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..