  • MPN: TCP30080
  • Weight: 1.30kg
  • Dimensions: 365.00mm x 355.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP30080
  • UPC: 6009675081165
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 300 X 80T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 300mm diameter, 80T configuration high tooth count for fine, smooth cuts in wood and board materials.
  • Multi-bore system with spacers supplied with spacers for 30mm, 25.4mm (1'), 20mm and 16mm arbors to match common saws.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Designed for use on table saws, mitre saws and compatible radial arm saws that accept 300mm blades.
  • Spacers included: 1 inch (25.4mm), 20mm and 16mm to adapt the standard 30mm bore to common arbor sizes.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP30080
Product TypeContractor TCT circular saw blade
Blade diameter300mm
Teeth80T
Bore size30mm (with 25.4mm (1'), 20mm and 16mm spacers)
KerfApproximately 3.2mm
Tooth typeTungsten carbide tipped (TCT), fine cross-cut profile
Safety
  • Wear eye, ear and dust protection whenever you use a circular saw or power tool.
  • Never exceed the maximum speed rating of the blade or your saw; check both before use.
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
Ex VAT:R 1,133.04
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..