  • MPN: TCP250100AL
  • Weight: 0.86kg
  • Dimensions: 31.00mm x 30.50mm x 1.00mm
  • SKU: TCP250100AL
  • UPC: 6009675081127
For 20 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR ALUM 250 X 100T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 250 mm diameter blade Provides deep cutting capacity and flexibility for larger sheet material and trim work.
  • Multi-bore fitment (30/25.4/20/16 mm) Includes spacers for 1″ (25.4 mm), 20 mm and 16 mm arbors—great for versatile tool usage across your fleet.
Benefits
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 250 mm blades and that the bore/arbor size matches one of the included options (30 mm, 25.4 mm/1″, 20 mm or 16 mm) before mounting this blade.
Pro Tip
  • When cutting aluminium panels or extrusions, clamp the work securely and consider using a sacrificial backing board under the cut line to support the exit edge. Feed at a steady rate – this Contractor Series 250 mm × 100 T blade with spacer kit will deliver sharp edges and minimal follow-up work.
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP250100AL
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade for aluminium
Blade Diameter250 mm
Number of Teeth100 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm main bore with included reducing spacers for 25.4 mm (1″), 20 mm & 16 mm
Recommended MaterialsAluminium sheets, extrusions, light non-ferrous metals
Typical ApplicationsFinish-cuts, trim work, aluminium joinery, non-ferrous fabrication
Safety
TORK CRAFT Blade Tct Euro Tip Alum 230 X 60 30-16mm Profesional
-60 %
BLADE TCT EURO TIP ALUM 230 X 60 30-16MM PROFESIONAL....
R 380.94 R 952.00
Ex VAT:R 331.25
R 2,113.00
Ex VAT:R 1,837.39
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..