  • MPN: TCQ16042-20
  • Weight: 0.31kg
  • Dimensions: 200.00mm x 175.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCQ16042-20
  • UPC: 6009515812508
For 20 or more items, click to quote
TorkCraft - Quick Cut Universal TCT Saw Blade
Max Material Thickness: 2.0 mm
Diameter: 160 mm
TCT Teeth: 42T
Bore: 20/16 mm
Application:
  • C3 Longer blade life
  • Special diamond wheel sharpened teeth design for faster cuts
  • 15x more durability
  • Ease of cut
  • Tempered blade body for smooth cutting
  • Gullets for easy chip removing
Includes:
  • 20-16mm Reducing bushes
Best Performance: Thin steel / All wood types
Also Suitable for: Aluminium / Plastic / Wood with nails
Write a review
Bad Good
Features
  • C3 Carbide Teeth for Extended Blade Life.
  • Sharpened Tooth Design for Faster, Cleaner Cuts.
  • Up to 15x more Durability Compared to Standard Blades.
  • Effortless Cutting Performance.
  • Tempered Blade Body for Smooth, Vibration-Free Operation.
  • Optimized Gullets for Efficient Chip Removal.
  • Reinforced shoulders for reduced tooth loss and breakage.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Storage & Maintenance
  • Store in a dry environment to prevent corrosion of surrounding parts.
  • Inspect wire ends before each use; discard if wires are excessively worn or broken.
  • Clean brush after use to prolong lifespan.
Description Specification
Packaging Type Hanging Blister pack
Sales Unit Each
Package Dimensions 200mm(L) x 175mm(W) x 30mm(H)
Package Weight 310g
Material Tip: Tungsten Carbide
Body: Steel Plate
Diameter Ø160mm
Teeth 42T
Bore Diameter/Blade Bushing(mm) 20/16mm
Kerf 2.2mm
Max RPM 6000
Recommended accessories/tools Corded, Cordless Circular Saw, Mitre saw and Table Saw
Country of Origin Republic of China (PRC)
Content 1 x Universal Quick Cut TCT Blade
Bulk
Inner Box
Dimensions (box/pack) 220mm(L) x 190mm(W) x 180mm(H)
Weight (box/pack) 15kg
Qty (box/pack) 50
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....