  • MPN: PT18560-30
  • Weight: 0.37kg
  • Dimensions: 250.00mm x 230.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT18560-30
  • UPC: 6009515877217
For 50 or more items, click to quote
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 60T
Benefits:
Write a review
Bad Good
Features:
Applications:
Key Specifications:
  • Diameter: 185 mm - A compact size suitable for smaller saws, making it perfect for detailed woodworking tasks.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.2 mm - A thinner kerf that ensures precise cuts with minimal material waste, allowing for clean, smooth finishes.
  • Bore Size: 30 mm - The 30 mm bore is compatible with most saw arbors, providing a secure fit and stable operation.
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 185mm Ø 30mm 2.2mm 60 ATB 9000rpm
R 1,303.00
Ex VAT:R 1,133.04
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
R 2,069.00
Ex VAT:R 1,799.13
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..
Saw Blade Tct 160x2.2x20x48t Wood Prof. PRO-TECH Fes. Ts55 Pw1
Out Of Stock
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..
Saw Blade Tct 100x3.96x22x8t Biscuit Joiner Wood Prof. PRO-TECH
-28 %