  • MPN: TCIM20012
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 60.00mm x 118.00mm x 16.00mm
  • SKU: TCIM20012
  • UPC: 6009515838027
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket
Size: 12 mm
Shank: 1/2 inch
Application:
  • To be used wirth powered impact wrenches or drivers
  • Sockets are hardened abd tempered
  • Hardened to 40 - 50 HRC on rockwell scale
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Specifications
Description Specifications
Size 12 mm
Shank 1/2 inch
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 9 mm Shank: 1/2 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cope..
R 59.00
Ex VAT:R 51.30
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 10 mm Shank: 1/2 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
R 59.00
Ex VAT:R 51.30
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 13 mm Shank: 1/2 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 8 mm Shank: 1/2 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cope..
TorkCraft - Drive 6PT Impact Socket Size: 11 mm Shank: 1/2 inch Application: The TorkCraft 6PT Impact sockets are designed to cop..
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..