  • MPN: TCHF2001
  • Weight: 0.19kg
  • Dimensions: 375.00mm x 48.00mm x 45.00mm
  • SKU: TCHF2001
  • UPC: 6009515902261
Wood Rasp
Length: 8" (200mm)
Shape: Flat
Application:
  • Woodworking
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features
  • Plastic and Soft rubber grip handle.
  • Uniform & individual teeth for variety of applications.
  • T12 steel, hardened and tempered for durability.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Half Blister
Material Handle: Plastic and rubber handle
Blade: Carbon steel
File Length 8" (200mm)