  • MPN: AB19300B
  • Weight: 0.25kg
  • Dimensions: 300.00mm x 18.00mm x 18.00mm
  • SKU: AB19300B
  • UPC: 6009515892210
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Auger Bit
Diameter: 19 mm
Length: 300 mm
Application:
  • For boring in all types of wood
  • Sharp screw tip for precision drilling
  • Drills clean, accurate holes.
  • Screw tip guides/draws bit through material easily
  • Wide flute allows for effective chip removal allowing deep drilling
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..