  • MPN: ALP321031
  • Weight: 0.00kg
  • Dimensions: 60.00mm x 17.00mm x 17.00mm
  • SKU: ALP321031
  • UPC: 9002740110569
For 30 or more items, click to quote
//Alpen HSS SUPER DOUBLE ENDED DRILL BITS
Size: ø 3.1 x 49/14 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
Strengths
  • Precision ground
  • Sharp cutting edges
  • Break-resistant
  • Solid, bright finish
  • Toughness and precision combined
  • Excellent cutting efficiency for drilling alloywed carbon & plain steel
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP321031 3.1 mm 49 mm 14 mm 118°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS PZ-Cobalt series specifications
3,25 mm &O/; HSS SUPER stub drill bit - Double ended 1 HSS drill bit from the SUPER range in bulk packaging. Quantity = 10 pieces Range of ap..
R 26.00
Ex VAT:R 22.61
3,3 mm &O/; HSS SUPER stub drill bit - Double ended 1 HSS drill bit from the SUPER range in bulk packaging. Quantity = 10 pieces Range of app..
R 26.00
Ex VAT:R 22.61
3,5 mm &O/; HSS SUPER stub drill bit - Double ended 1 HSS drill bit from the SUPER range in bulk packaging. Quantity = 10 pieces Range of app..
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..