  • MPN: AC921-020-12
  • Weight: 0.18kg
  • Dimensions: 54.00mm x 134.00mm x 134.00mm
  • SKU: AC921-020-12
  • UPC: 6009515866235
For 10 or more items, click to quote
Pitch Gauge: Tr30° Screw 2 - 20mm with 12 blades
SERIES 921
  • Measure the pitch of thread
  • Accuracy: ±0.07mm
Advantages
Write a review
Bad Good
Applications of a Pitch Gauge
  1. Machining and Manufacturing
  2. Quality Control and Inspection
  3. Automotive and Mechanical Repair
  4. Engineering and Design
Usage Tips
  4. Proper Storage: Store the gauge in a dry, clean place to prevent rust and damage.
Technical Specifications
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.4 - 7.0mm with 22 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dista..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 6.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..