  • MPN: ABR89100
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 230.00mm x 50.00mm x 32.00mm
  • SKU: ABR89100
  • UPC: 6009515823894
For 30 or more items, click to quote
30x451 abrasive belt Sanding belt for Belt Sander - 100 Grit
Compatible with all belt sanders that require sanding belts 30mm wide and 451mm long.
High quality Aluminium Oxide belts for use with wood and metal.
Size: 30mm x 451mm
Grits Available: P40, P60, P80, P100, P120, etc.
Write a review
Bad Good
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Choice
Sanding belt for Belt Sander - 40 Grit Compatible with all belt sanders that require sanding belts 60mm wide and 400mm long. High quality Alumini..
R 31.00
Ex VAT:R 26.96
Sanding belt for Belt Sander - 80 Grit Compatible with all belt sanders that require sanding belts 60mm wide and 400mm long. High quality Alumini..
R 28.00
Ex VAT:R 24.35
Sanding belt for Belt Sander - 60 Grit Compatible with all belt sanders that require sanding belts 60mm wide and 400mm long. High quality Alumini..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 170 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 4 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..
TorkCraft - Auger Bit Diameter: 3 mm Length: 300 mm Application: An auger drill bit is used to bore holes in timber. It is great fo..