  • MPN: ABR102100-50
  • Weight: 9.25kg
  • Dimensions: 210.00mm x 210.00mm x 300.00mm
  • SKU: ABR102100-50
  • UPC: 6009515895693
For 20 or more items, click to quote
FLOOR PAPER ROLL 300MM X 50M 100 GRIT
Write a review
Bad Good
Application:
An All Purpose Abrasive for renovation
Due to the low competitive cost of these abrasives, it is also used manually for renovation to:
  • Clean rust from metal.
  • Crack filler
  • Clean dirt and grafitti from cement and concrete.
  • Remove old paint from wood.
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Hand sandingChoice
Floor paper   SIZE: 300mm width, 1m length BACKING: Paper GRIT: P100 Application: An All Purpose Abrasive for renovation Due to..
R 28.00
Ex VAT:R 24.35
ABRASIVE FLOOR SANDING ROLLS BULK 100#*50mt*300mm....
R 982.00
Ex VAT:R 853.91
ABRASIVE FLOOR SANDING ROLLS BULK 80#*50mt*300mm....
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..