  • MPN: TCP20024
  • Weight: 0.48kg
  • Dimensions: 220.00mm x 220.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCP20024
  • UPC: 6009515088736
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 200 X 24T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 200 mm diameter blade Provides deeper cutting capacity compared with standard sizes, ideal for thicker stock or larger panels.
Benefits
  • Fit-fleet flexibility: Multi-bore design means fewer complications when switching saws or jobs.
Extra Information
  • Ideal for contractors, carpenters, joiners and workshops needing a dependable, all-round blade.
  • Ensure your circular saw is rated for 200 mm diameter blades and that the arbor/bore size matches 30/20/16 mm before installation.
BrandTork Craft
Cat No.TCP20024
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter200 mm
Number of Teeth24T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm bore with 20 mm & 16 mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and other wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing in site or workshop use
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 18T High-Performance Circular Saw Blade Designed for efficient and fast saw..
Ex VAT:R 486.09
Carbide Tipped Saw blade for circular saws - Ripping 160mm x 20mm bore x 12T Precision and Performance: The Ultimate Saw Blade Designed for demandin..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....