  • MPN: TCP18040
  • Weight: 0.35kg
  • Dimensions: 242.00mm x 40.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP18040
  • UPC: 6009515823382
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 180 X 40T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Write a review
Bad Good
Features
  • 180mm diameter blade Provides deeper cutting reach while maintaining manoeuvrability on job-site saws.
  • 20/16mm bore configuration Standard 20mm bore supplied with 16mm reducing bush for broader circular saw compatibility.
Benefits
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 180mm blades and matches bore size and maximum RPM before use.
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Cat No.TCP18040
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter180mm
Number of Teeth40T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood and board panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in workshop
Safety
Carbide Tipped Saw Blade for Festool circular saws - Universal 160mm x 20mm bore x 28T Durability and precision for the toughest conditions, tailored..
R 278.00
Ex VAT:R 241.74
BLADE TCT 140 X 30T 20/16/13 GENERAL PURPOSE COMBINATION WOOD....
TCT SAW BLADE 254MM X 40T X 16MM COMB. TITANIUM SERIES....
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..