  • MPN: TCP16060
  • Weight: 0.28kg
  • Dimensions: 215.00mm x 210.00mm x 6.00mm
  • SKU: TCP16060
  • UPC: 6009675081080
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 160 X 60T 20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 160mm diameter blade Suits mid-sized circular saws for site and workshop tasks offering good cutting depth and control.
  • 20/16mm bore configuration Standard 20mm bore with 16mm reducing bush to fit multiple saw arbor sizes.
Extra Information
  • Suitable for circular saws with 160mm blade capacity and matching bore size; always verify saw manufacturer’s specifications before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP16060
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter160mm
Number of Teeth60T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size20mm bore with 16mm reducing bush
Kerf2.3mm (typical)
Recommended MaterialsSoftwood, hardwoods (selected), plywood, MDF, veneered panels
Safety
  • Disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....