  • MPN: TCFD115-3-40
  • Weight: 0.08kg
  • Dimensions: 110.00mm x 8.00mm x 22.00mm
  • SKU: TCFD115-3-40
  • UPC: 6009515801700
SIZE: Ø115
GRIT: P40
SURFACE : Flat
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Description Value
Size Ø 115mm
Grit P40
Bore 22.23mm
Max RPM 13,300 rpm
Bevel Flat
Flap disc
YouTube Grinder basics: Using a flap disc
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..
R 114.00
Ex VAT:R 99.13
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..