  • MPN: TCDB20230-25B
  • Weight: 1.00kg
  • Dimensions: 250.00mm x 250.00mm x 10.00mm
  • SKU: TCDB20230-25B
  • UPC: 6009515895822
For 20 or more items, click to quote
DIAMOND BLADE 230MM SEGMENTED PROFESIONAL 25PC BULK
Write a review
Bad Good
Features
  • Segmented rim design which improve debris clearance.
  • Gullets on the body to dissipate heat.
  • Increased durability and long blade life.
  • Can be used for dry and wet cutting but mainly suited for dry cutting.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Packaging Type Cardboard Box
Sales Unit x1
Package Dimensions 245(L) x 245(W) x mm(H)
Package Weight 13.15kg
Material Segment: Diamond matrix
Body: Steel
Diameter Ø230mm
Arbor Ø22.23mm
Segment Height 8mm
Segment Length 35mm
Diamond Matrix Bond Medium-Hard
Cutting Material Hardness Soft-medium
MAX RPM 6 600
Warranty 6 Months
Country of Origin Republic of China (PRC)
Content 25 x TCDB20230 Diamond Blade Segmented Professional Series
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Brick, concrete, cement block, gran..
R 519.00
Ex VAT:R 451.30
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;230mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 6,600 USE: Marble, granite, concre..
R 876.00
Ex VAT:R 761.74
Diamond blade TYPE: Brazed and segmented DIAMETER: &o/;350mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 3280 USE: Asphalt What is a diamond blade? A diam..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;300mm BORE: &O/;25.4mm MAX RPM: 6,400 USE: Brick, concrete, cement block, grani..
Diamond blade TYPE: Laser weld and industrial segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concr..
Diamond blade TYPE: Hot press and segmented. DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mm MAX RPM: 13,000 USE: Marble, granite, concrete, masonry..