  • MPN: TCBF200-50W
  • Weight: 0.30kg
  • Dimensions: 226.00mm x 286.00mm x 286.00mm
  • SKU: TCBF200-50W
  • UPC: 6009600409569
For 30 or more items, click to quote
Unstitched buff
Material: Cotton
Diameter: Ø200mm
Ply: 50
Bore: Ø1/2'
Usage: Use with finishing compounds.
Application:
An unstitched buff is used with polishing (finishing) compound on metals. Each fold/leaf of material is approximately 1mm thick.