  • MPN: TC362009
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 148.00mm x 45.00mm x 5.00mm
  • SKU: TC362009
  • UPC: 6009675084425
For 30 or more items, click to quote
Titanium coated drill saw
Diameter: Ø6.0mm
Application:
The drill saw can be used to drill into or cut/rasp:
  • Wood
  • Plasterboard
  • Masonry board
  • Soft metals (non-hardened)
  • Plastic
Write a review
Bad Good
Features
  • 6 mm diameter — compact size for smaller holes and precision work.
  • High-Speed Steel (HSS) construction for strength and performance.
  • Titanium nitride (TiN) coating — improved wear resistance and smoother cutting.
  • Multi-purpose design — suitable for wood, plastics, masonry board and non-hardened metals.
Benefits
  • Versatile use: One bit works across many materials — reducing tool count.
  • Better durability: TiN coating extends the life of the bit under moderate use.
  • Precise holes: The 6 mm size allows for clean entry holes or pilot holes with less wandering.
Extra Information
Pro Tip
Specifications
Description Spec
BrandTork Craft
Product TypeDrill Saw Bit — Titanium Coated
Diameter6 mm
MaterialHSS (High-Speed Steel) with TiN coating
Suitable MaterialsWood, plasterboard, soft metals, plastics
Pack Quantity1 (unit)
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
TORK CRAFT Drill Saw 10mm Tin. Coated Carded
Out Of Stock
Titanium coated drill saw Diameter: &O/;10.0mm Application: Turn your electric drill into a high-speed drill saw. The drill saw is made from ..
R 126.00
Ex VAT:R 109.57
Titanium coated drill saw Diameter: &O/;4.0mm Application: Turn your electric drill into a high-speed drill saw. The drill saw is made from H..
R 68.00
Ex VAT:R 59.13
Set of Titanium coated drill saws Drill saws in the kit: &O/;3.0mm &O/;4.0mm &O/;5.0mm &O/;6.0mm &O/;8.0mm Application: Turn your e..
Titanium coated drill saw Diameter: &O/;8.0mm Application: Turn your electric drill into a high-speed drill saw. The drill saw is made from H..
Adaptor for a polisher Thread: M14 Male -  &O/;8mm spindle Application: The adaptor is used to connect a drill with a 3 jaw chuck to a M14 poli..
TORK CRAFT Adaptor 5/8 M X M14 F
Out Of Stock
Compounding sponge Pattern: Standard Density: Soft Colour: Yellow Diameter: &O/;200mm Thread/Hook & Loop: Hook & Loop  Application: The c..