  • MPN: TCCT35150-100B
  • Weight: 0.07kg
  • Dimensions: 230.00mm x 115.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCCT35150-100B
  • UPC: 6009515898557
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 3.5MM x 150MM BLACK 100PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 3.5mm x 150mm
Material Nylon PA66
Colour Black
Tensile Strength 180N/40LB/18Kg
Barcode 6009515898557
Flammability UL94V-2
Packing 100 pcs per pack
R 221.00
Ex VAT:R 192.17
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
R 34.00
Ex VAT:R 29.57
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..