  • MPN: TCCT78400-10W
  • Weight: 0.06kg
  • Dimensions: 500.00mm x 95.00mm x 15.00mm
  • SKU: TCCT78400-10W
  • UPC: 6009515898793
For 30 or more items, click to quote
NYLON CABLE TIES 7.6MM X 400MM WHITE 10PC
Write a review
Bad Good
Features
  • Made from high-quality Nylon PA66.
  • Durable self-locking head design for fast and secure installation.
  • High tensile strength to hold bundles firmly.
  • High UV resistance
  • Resistant to abrasion, chemicals, and weathering.
  • Operating temperature range: -40°C to +85°C.
  • Flame rating: UL94V-2.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Specifications
Width x Length 7.6mm x 400mm
Material Nylon PA66
Colour White
Tensile Strength 540N/120LB/55KGS
Barcode 6009515898793
Flammability UL94V-2
Packing 10 pcs per pack
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....